Support Team

Mr Simon Bell Senior IT Manager
Mrs Julie Birch Finance Administrator
Mr Terry Carr Premises Manager
Ms Tuija Heapes Receptionist
Ms Vicky Heritage HR Administrator
Mrs Louise Ingles Exams & Data Officer
Ms Lisa Johnston Receptionist
Mr Rob Kenny IT Technician
Mrs Rebecca Knight Admissions, Marketing & Compliance Officer
Ms Venice Lowers Premises Assistant
Mr Ryan Matthew IT Technician
Mr John Russouw Premises Assistant
Mrs Persefoni Sidira Receptionist
Mrs Claire Signe PA to the Head Teacher
Mrs Tracy Wright Events & Trips Coordinator, Lead First Aider, ELSA

 

PE

Ms Katherine Mertens Head of PE
Ms Ellis Burns Teacher of PE
Mr Luke Collins Teacher of PE & Maths
Mr Will Finch Teacher of PE
Mr James Gregory Teacher of PE & Geography

 

Personalisation and Pastoral Wellbeing

Ms Janette Wood SENCO & Teacher of English
Ms Helena Bigham Deputy SENCO
Ms Jacqueline Adams Cover Supervisor
Ms Tanveer Ahmed Teaching Assistant
Ms Jasmine Asghar Teaching Assistant
Ngwebih Atungsiri Teaching Assistant
Ms Ellis Burns Advanced Teaching Assistant
Ms Michelle Carden Senior Teaching Assistant
Ms Lavinia Floca Teaching Assistant
Ms Megan Grossman Teaching Assistant
Mrs Jayne Hedger Attendance Officer
Ms Nazia Hussain Teaching Assistant
Ms Natasha Johnson Teaching Assistant
Mrs Dawn Jones Inclusion & Student Engagement Supervisor
Ms Sarah Kingswood Inclusion & Student Engagement Support
Ms Jessica Macro Teaching Assistant
Ms Ginger Mcdonald Teaching Assistant
Ms Yukiko Mulligan Lead Specialist Educational Support
Ms Lydia Oikonomou Teaching Assistant
Ms Val O’Keeffe Inclusion & Student Engagement Manager
Mr Allen Peppitt Teaching Assistant
Ms Sarah Simpson Teaching Assistant
Ms Philippa Watterson Counsellor
Ms Clare Weir Cover Supervisor
Ms Natalie Wilson Teaching Assistant

 

Performing Arts

Ms Josephine Parker Head of Performing Arts
Ms Ellie Blythe Teacher of Drama
Ms Charlotte Grimsey Teacher of Music
Ms Maria Vogler Teacher of Drama & English

Languages

 

Mrs Natalie Boniface Head of Languages
Ms Marion Connell Teacher of Languages
Mrs Jane Davies Teacher of German
Ms Adriana Duarte Lopes Teacher of Languages
Mr Will Inglis Teacher of Languages & Careers Lead
Ms Clare Weightman Teacher of Latin
Ms Saskia Engelmeier Languages Assistant – German
Ms Raquel Osuna Garcia Languages Assistant – Spanish
Ms Amelie Vierin Languages Assistant – French

 

 

Humanities

Ms Geraldine McKenna Head of Humanities (Maternity Leave)
Miss Suzi Austen Teacher of History
Mr Jamieson Brown Teacher of Business Studies
Mr James Gregory Teacher of Geography & PE
Ms Natalie Izzard Teacher of History, PSHE & Head of Year
Mr Liam Lyons Teacher of RE & Acting Head of Humanities
Mr Conor MacCarron Teacher of Geography
Ms Hannah Peterkin Teacher of Geography
Ms Charlotte Urban-Marks Teacher of History

 

Creative Arts

Ms Victoria Brooks Head of Creative Arts
Mrs Caroline Sweryt Head of Community & Enterprise / Teacher of Creative Arts
Ms Sam Lovatt Teacher of Art
Ms Zoe Martin Teacher of DT & Art
Mr Paul Povey DT Technician

(Edit)

Computer Science

Mr Paul Cummins Computer Science Teacher & Lead for Google Schools

Science

Ms Rachel English Head of Science
Dr Fozia Chaudry Deputy Head of Science
Mr Daniel Groves Teacher of Science
Mr James Hiller Teacher of Science & Head of Year 10
Mr Mike Pilgrim Teacher of Science
Ms Safina Shafique Teacher of Science
Mr Jonathan Hawkins Trainee Teacher of Science
Mr David Kimani Science Technician

Maths

Mrs Helen Stapleton Head of Maths
Mr David Stacey Deputy Head of Maths
Mr Luke Collins Teacher of Maths & Head of Year 8
Mr Toby Farahmand Teacher of Maths
Ms Claire Holland Teacher of Maths & Head of Year 7
Ms Madeeha Noor Teacher of Maths
Mr Joshua Selimi Teacher of Maths
Ms Lara Webb-Butler Teacher of Maths
Mr Steven Westwood Teacher of Maths